Aday Öğrenciler

nümüzde sağlık hizmetlerinin etkili biçimde sunulması, sağlığın farklı alanlarında eğitim görmüş profesyonellerin, bir ekip halinde ortak amaç doğrultusunda çalışmasıyla mümkün olabilmektedir. Sağlığın çok boyutlu özelliğinden kaynaklanan bu durum, sağlığın farklı alanlarına yönelik eğitim sunan programlara duyulan ihtiyacı da beraberinde getirmiştir. Bu ihtiyacın sonucu olarak 2010 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesinin, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Gerontoloji,  Odyoloji, Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmet bölümleri bulunmaktadır. Bu açıdan fakültemiz sağlık kapsamında ele alınabilecek tüm bilimleri içerisinde bulunduran zengin bir yapıya sahiptir.

Fakültemizin eğitim amaç ve hedefleri; uluslararası düzeyde bilgi ve araştırma yeteneğine sahip, yaşadığı toplumu ve sağlık sorunlarını bilen, eleştirel düşünme sürecini kullanabilen, insan hak ve değerlerine saygı duyan, fakülte-toplum işbirliğini sağlamada öncülük edecek, topluma liderlik edecek sağlık profesyonelleri yetiştirmektir. Lisans düzeyinde eğitim veren bölümlerimizin lisansüstü eğitim programları da mevcuttur. Ayrıca fakültemiz bölümlerinin FARABİ, MEVLANA ve ERASMUS+ öğrenci hareketliliği anlaşmaları bulunmaktadır.


İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tanıtım Filmi


İÜC SABİF EBELİK BÖLÜMÜ TANITIM VİDEOSU

İÜC SABİF FİZYOTERAPİ ve REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ TANITIM VİDEOSU

İÜC SABİF ODYOLOJİ BÖLÜMÜ TANITIM VİDEOSU

İÜC SABİF SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ TANITIM VİDEOSU


İÜC SABİF SOSYAL HİZMET  BÖLÜMÜ TANITIM VİDEOSU

İÜC SABİF GERONTOLOJİ  BÖLÜMÜ TANITIM VİDEOSU


Fakültemiz öğrencilerinin sportif faaliyetlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayan kampüs bünyesinde yer alan halı saha, basketbol ve voleybol sahası içeren spor tesisi yer almaktadır. Büyükçekmece yerleşkesinde tüm öğrencilerin ortak kullanımına açık 2 adet futbol, basketbol ve voleybol müsabakalarının gerçekleştirildiği çok amaçlı alan, 1 adet halı saha bulunmaktadır. Aynı zamanda tüm öğrenci ve öğretim elemanlarımız İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa bünyesinde yer alan Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı tüm spor tesislerinden faydalanabilmektedir. http://sks.istanbulc.edu.tr/tr/content/spor-tesisleri/spor-tesislerimiz

Kültür merkezi bünyesinde öğrencilerin yararlanabileceği 3 adet masa tenisi, 2 adet langırt masası, 1 adet hava hokeyi ekipmanı, her biri 60 m2 büyüklüğünde zeminde yer alan 4 adet satranç alanı bulunmaktadır. Ayrıca tüm öğrencilerimizin faydalanabileceği bir adet kırtasiye, 1 bir adet market ve bir adet kuaför yer almaktadır.

Kültür merkezi binasında sağlık hizmeti yönlendirmelerinin yapıldığı Sağlık Hizmetleri Ofisi bulunmaktadır. Öğrencilerimizin öğrenci kulüpleri ile ilgili de bilgi alabileceği Öğrenci Kültür Merkezi Müdürlüğü bulunmaktadır.

Büyükçekmece Yerleşkesi
Üniversitemizin diğer Spor branşları için TIKLAYINIZ.

Fakültemizin de içinde bulunduğu Büyükçekmece yerleşkesi 153.787 m2 alana sahip, derslik ve amfilerin bulunduğu 13 adet bloktan oluşmaktadır. Geniş yeşil bahçenin içinde çok sayıda oturma alanı bulunmaktadır. Kampüsümüzün gerek iç gerekse dış kullanım alanları, öğrencilerin ders veya ders dışı etkinlikler yapmalarına olanak verecek şekilde düzenlenmiştir. Bu alanların, öğrencilerin sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamalarını destekleyecek, öğrenci öğretim elemanı iletişimini canlı tutacak ve arttıracak şekilde düzenlenmesi amaçlanmıştır.

Kampüs bünyesinde yer alan Büyükçekmece Kongre ve Kültür Merkezi içerisinde öğrencilerimizin ders dışı sosyal ve akademik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan seminer ve tiyatro salonları bulunmaktadır. Bu salonlarda panel, sempozyum gibi bilimsel toplantıların yanı sıra tiyatro ve dans çalışmaları, film izleme etkinlikleri, kulüp ve dernek çalışmaları gibi sosyal toplantılar yapılmaktadır.Büyükçekmece Kampüsü Yemekhanesi

Büyükçekmece yerleşkesinde, fakültemiz öğrencilerinin kullanımına açık; öğrenci yemekhanesi bulunmaktadır. Öğrencilerimizin sosyalleştiği bir başka alan olan kantin-kafeterya ise geniş bir alana ve klima altyapısına sahiptir. Ayrıca öğrencilerimizin alternatif olarak yararlanabileceği, 160 öğrenci kapasiteli 2 farklı kafeterya alanı mevcuttur. Bu kafeteryalar açık ve kapalı alanlara ve kapalı alanda klima altyapısına sahiptir. Bunun yanı sıra Sosyal Tesisler Kafeteryası bulunmaktadır.

Kütüphane

Büyükçekmece kampüsü bünyesinde yer alan, Büyükçekmece Yerleşkesi Merkez Kütüphanesi aracılığıyla öğrencilerimiz kütüphane olanaklarından faydalanabilmektedir.

Merkez Kütüphane, Büyükçekmece Yerleşkesi Kültür ve Kongre merkezi içinde 2 katlı binada yer almakta, merkezi ısıtma, havalandırma ve klima altyapıları bulunmaktadır. Kütüphane bünyesinde 37.770 e-dergi ve 311.620 e-kitap ve e-kitap serisine erişim imkânı bulunmaktadır. Kütüphanede kullanıcıların kullanımına açık araştırma ve tarama yapabilecekleri 20 adet bilgisayar mevcuttur. Kütüphanemizin raf kapasitesi 250.000 cilt ve oturma kapasitesi 476 kişidir. Giriş ve zemin katlarda 2 ayrı genel okuma salonu ile birlikte 7 adet tek kişilik, 6 adet 2 kişilik ve 5 adet grup çalışma odası mevcuttur. Kütüphane koleksiyonunun güvenliği kütüphane güvenlik sistemleri ile alarm kontrollü şekilde sağlanmaktadır.

Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan kitap, belge ve makaleler, diğer kütüphanelerden kütüphaneler arası işbirliği kapsamında getirtilmektedir. Kütüphanenin abone olduğu elektronik kaynaklara (e-kitap, e-dergi, e-tez, standart gibi), kütüphane web sayfası üzerinden kampüs içerisinden ve kampüs dışından erişilebilmektedir. Elektronik kaynaklardan tarama yapılabilmekte, bilimsel yayınların tam metinlerine erişim sağlanabilmektedir. Kampüs bünyesinde farklı bölümlerden öğrencilerin konaklamasına olanak sağlayan 2 blok halinde kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. A Blok 256, B Blok 95 öğrenci kapasitesine sahiptir. Yurtlarda 24 saat sıcak su, çamaşırhane ve internet hizmeti mevcuttur. Her katta genel kullanıma açık mutfak ve etüt odaları bulunmaktadır. Odalarda ayrıca çalışma masaları mevcuttur.

https://sks.istanbulc.edu.tr/tr/content/15-temmuz-sehitleri-kiz-ogrenci-yurdu/tanitim-ve-iletisim

https://sks.istanbulc.edu.tr/tr/content/ogrenci-yurtlari-mudurlugu/yurtlarimiz

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Yurtları

Celalettin Tüfekçi Erkek Öğrenci Yurdu (Kocamustafapaşa)

15 Temmuz Şehitleri Kız Öğrenci Yurdu (Büyükçekmece)

Güner Ciner Özdemir Kız Öğrenci Yurdu (Kocamustafapaşa)Yurtlarla ilgili detaylı bilgiler için TIKLAYINIZ.Öğrencilerimizin fakülte ve kampüse ulaşımı için yerleşke önünden hareket eden İETT otobüsleri ve minibüsler mevcuttur. Öğrencilerin erişimini kolaylaştırmak amacıyla “Büyükçekmece Yerleşkesi Ulaşım Rehberi” oluşturulmuştur https://cdn.istanbul.edu.tr/FileHandler2.ashx?f=buyukcekmece-yerleskesi-ulasim-rehberi-(1).pdf

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde Rehberlik, Danışmanlık ve Sosyal Destek birimi bulunmaktadır. Birimin görevi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da öğrenim gören öğrencilerin karşılaşacakları sorunlara çözüm üretmek, aralarındaki dayanışma ve işbirliğini güçlendirmek, gerektiğinde özel ve gönüllü kuruluşlardan destek sağlamak, alt destek birimleri arasındaki koordinasyonu yürütmek, Rektörlüğe bağlı diğer kurumlar ile birlikte koordineli çalışarak öğrencilere yönelik çözümler ve hizmetler oluşturmaktır. Her türlü sağlanmış destek ve bu desteklerden yararlanan öğrenci bilgilerinin tek merkezde kaydedilmesini ve takiplerini sağlamaktır.

Rehberlik Danışmanlık ve Sosyal Destek Birimine burs veren kurum, kuruluş ve vakıflar tarafından yeni duyuru ve bilgiler http://sabif.istanbulc.edu.tr/ , http://sks.istanbulc.edu.tr/tr/, http://www.istanbulc.edu.tr/ web siteleri ve güncel duyurular linki aracılığı ile paylaşılmaktadır.

Öğrencilerimizin 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında Başvurabileceği  kurum bursları için TIKLAYINIZ.
Sağlık Bilimleri Fakültesi ile ilgili Sıkça Sorulan sorular için TIKLAYINIZ. 

 Ebelik Bölümü Sıkça Sorulan Sorular için TIKLAYINIZ


 Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Sıkça Sorulan Sorular için TIKLAYINIZ.


 Odyoloji Bölümü Sıkça Sorulan Sorular için TIKLAYINIZ. Sağlık Yönetimi Bölümü Sıkça Sorulan Sorular için TIKLAYINIZ. Sosyal Hizmet Bölümü Sıkça Sorulan Sorular için TIKLAYINIZ. Gerontoloji Bölümü Sıkça Sorulan Sorular için TIKLAYINIZAday Başvuru formu için TIKLAYINIZ.